17 lutego odbyła się 69. akcja honorowego oddawania krwi, a jednocześnie 25. rok dzielenia się tym bezcennym darem przez uczniów brzeskich szkół średnich. 25 lat to dobry moment na krótki rys historyczny. Pierwsza akcja miała miejsce w 1995 r. Następne od 1999 r. do dzisiaj. Przeprowadzane są 3 razy w roku szkolnym. Uczestniczyło w nich ok. 2500 uczniów, oddano ponad 1200 litrów krwi. Do 2017 r. odbywały się w stacji krwiodawstwa Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu. Od listopada 2017 r. odbywają się w Schronisku Młodzieżowym w Brzesku. Do 2005 r. uczestniczyli tylko uczniowie „Zielonki”, potem dołączyły pozostałe szkoły.

Prawdopodobnie jesteśmy jedyną szkołą w Małopolsce, która działa tak długo i skutecznie, ale mamy taką młodzież, która daje radę. Przez pewien czas sam organizowałem te akcje, ale później dołączyli inni nauczyciele – Anna Gibes, Anna Kłos, Przemysław Brzyk – Technikum im. J. Piłsudzkiego – Monika Klimczak, Dorota Woda – LO im. M. Kopernika oraz Zbigniew Chyl – „Zielonka”. Znakomite warunki do oddawania krwi zapewnia  dyr. Powiatowego Centrum Edukacji Tomasz Grugul.

Specjalne podziękowanie należy się p. Kazimierzowi Kuralowi, właścicielowi restauracji „Galicyjska”, który prawie od samego początku sponsorował nasze wyjazdy do Krakowa, a w Brzesku przygotowuje dla krwiodawców znakomite kanapki i ciasto. Zawsze można na niego liczyć. Więcej historycznych informacji na stronie – zstib.edu.pl/krwiodawcy/

W dniu 17 lutego 2023 r. uzyskaliśmy jeden z najlepszych wyników w historii, 55 młodych ludzi oddało prawie 25 litrów tego bezcennego leku.

Następna akcja w dniu 7 czerwca 2023 r.