Utworzenie CENTRUM KOMPETENCJI ZAWODOWYCH W ZSP NR 2 w Brzesku

logo projektuZ dniem 1 czerwca  2017 r. w naszej szkole rozpoczął się Projekt „Rozwój i podniesienie jakości kształcenia zawodowego w powiecie brzeskim poprzez wsparcie szkół- utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych”  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w perspektywie 2014-2020, działanie 10.2 Rozwój Kształcenia Zawodowego, Poddziałanie 10.2.2 kształcenie zawodowe uczniów.

Główne Cele Projektu:

• Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych CKZ
  • Rozwój oraz podniesienie jakości kształcenia zawodowego poprzez wsparcie szkół zawodowych w powiecie brzeskim.
  • Dostosowanie systemów kształcenia i systemów szkoleń do potrzeb rynku pracy,
  • Wzmocnienie kształcenia zawodowego poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z lokalnymi pracodawcami.
  • Kompleksowe wsparcie uczniów oraz nauczycieli w uzyskaniu lub uzupełnieniu kwalifikacji zawodowych, a także zdobycie przez uczniów doświadczenia na rynku pracy.

Grupą docelową projektu są uczniowie w wieku 15-20 lat z szkół zawodowych powiatu brzeskiego oraz z szkół zawodowych z obszaru województwa małopolskiego oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych z powiatu brzeskiego oraz z obszaru województwa małopolskiego.

Formy wsparcia:

• staże zawodowe/praktyki zawodowe,
  • kursy zawodowe,
  • dodatkowe zajęcia wyrównawcze,
  • doposażenie pracowni,
  • wizyty zawodoznawcze.

Dnia 2 czerwca 2017 roku zarządzeniem Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Brzesku Pana Jerzego Soski do życia został powołany podmiot wspierający kształcenie zawodowe w powiecie brzeskim pod nazwą Centrum Kompetencji Zawodowych w Brzesku.

CKZ ma stanowić wsparcie dla szkół prowadzonych przez powiat brzeski:

• Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Brzesku,
  • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Brzesku,
  • Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie,
  • Zespołu Szkół w Szczurowej,
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej

Branżą wiodącą działalności CKZ jest branża elektryczno-elektroniczna , a branżami uzupełniającymi branża administracyjno-usługowa i turystyczno- gastronomiczna.

Zadania CKZ:

• powołanie Rady Programowej.
  • powiązanie oferty edukacyjnej z rynkiem pracy,
  • przygotowanie oferty kształcenia w formach pozaszkolnych, zgodnej z oczekiwaniami pracodawców,
  • dbałość o jak najlepsze wyposażenie poszczególnych pracowni i warsztatów, wdrażanie nowych technologii i uczestniczenie w ich upowszechnianiu,
  • świadczenie usług w zakresie doradztwa zawodowego i planowania kariery zawodowej.
  • podejmowanie współpracy z pracodawcami w szczególności poprzez organizowanie praktyk  i staży zawodowych;
  • koordynowanie przepływu informacji pomiędzy rynkiem pracy i edukacji – organizowanie spotkań, szkoleń.
  • wdrażanie nowych form nauczania według reformy systemu oświaty;

Realizacja projektu ma zwiększyć szanse przyszłych absolwentów szkół uczestniczących ww. projekcie w znalezieniu zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Z uwagi na fakt rosnącego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów branż zawodowych jest to doskonała okazja do zdobycia dodatkowych kompetencji zawodowych.

Siedziba CKZ mieści się w Ośrodku Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego przy ZSP Nr 2 Brzesku, ul. Piastowska 2, 32-800 Brzesko.