logoLong logoShort
accessibility icon
szkołainnowacje pedagogiczneBiblioteka Szkolna w świecie Instagrama

Innowacja pedagogiczna w bibiotece

Tytuł: „Biblioteka Szkolna w świecie Instagrama”

Autor: Ewa Kłuś

Czas realizacji: 09.2019 r. - 05.2022 r.

Rodzaj innowacji: organizacyjno-metodyczna

Opis innowacji:

Innowacja skierowana jest do wszystkich uczniów ZSTiB w Brzesku, ma na celu popularyzację biblioteki szkolnej oraz kształtowanie nawyków czytelniczych. Do realizacji innowacji posłuży serwis społecznościowy Instagram. Założone na nim konto (biblioteka_zielonka) posłuży do popularyzacji biblioteki szkolnej i czytelnictwa wśród młodzieży.

Cel innowacji:

W dobie społeczeństwa informacyjnego bardzo trudno wychowywać młodzież na czytelników, stąd pomysł na innowację pedagogiczną wykorzystującą nowoczesne technologie. W celu dotarcia do dzisiejszego czytelnika warto szukać innych form niż tradycyjny bezpośredni kontakt – „wyjść” na zewnątrz ze swoją ofertą. Wszystko po to, aby dotrzeć do młodzieży w inny ciekawy sposób i popularyzować wśród niej bibliotekę jako ważne miejsce w szkolnej społeczności, a tym samym rozwijać zainteresowania czytelnicze.

Owa innowacja powstała właśnie z konieczności rozbudzenia nawyków czytelniczych, bowiem współczesna młodzież chętniej korzysta z portali społecznościowych niż bibliotek, są one dla nich łatwo dostępne – „na wyciągnięcie ręki”. Dlatego też taka forma innowacji może wzbudzić ciekawość wśród uczniów, a tym samym przełożyć się na wzrost czytelnictwa w naszej bibliotece, a także zaangażowanie w organizowane przez nią wydarzenia.